Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Hakkında Merak Edilenler

ÖSS sonuçlarının açıklanmasından sonra Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerini tercih etmek isteyen üniversite adaylarından meslek hakkında bilgi isteği ulaşıyor.

Öğrencilerin tasarımcı olma isteğini görmek bizi heyecanlandırıyor ve sevindiriyor. Bize ulaşanlara kendi tecrübelerimize dayanarak elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz.  Bu türden zamalarda iletişim kurmanın ne kadar zor olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden Trio Blog üzerinden sorularınızı cevaplamaya çalışalım istedik. Yorumlarda istediğiniz soruyu çekinmeden sorabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım mesleği size göre olabilir veya olmayabilir. Bizim amacımız kararı vermede ihtiyacınız olacak bilgileri elimizden geldiğince verebiliyor olmak. Bu mesleği seçip seçmeme kararını ancak siz verebilirsiniz

Fakat bu hayatınızın önemli kararlarından biri olduğu için sadece tek kaynaktan aldığınız bilgi ile yetinmeyin. Bu yazıda yazılanları da mutlak doğrular olarak kabul etmeyin. Kendi araştırmanızı yapın.

Türkiye’de Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü bulunan üniversiteler hangileri?

Aşağıda bizim oluşturduğumuz listeyi ve bölümlerin internet adreslerini bulabilirsiniz. Bazı üniversiteler sadece ÖSS puanı ile değil, ÖSS?den sonra uygulanan Özel Yetenek Sınavları da uygulamaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi ve giriş koşullarını ÖSYM’nin kitapçığından edinmenizi tavsiye ederiz.

Devlet Üniversiteleri
Anadolu Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
İTÜ
Marmara Üniversitesi
Mimar Sinan Üniversitesi
ODTÜ

Vakıf Üniversiteleri
Doğuş Üniversitesi
Haliç Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
İzmir Ekonomi Üniversitesi

Endüstri Ürünleri Tasarımcılarının iş olanakları nelerdir?

Etrafınızda gördüğünüz seri üretilmiş her ürün televizyon, monitör, telefon, araba, otobüs, otobüs durağı, fare, klavye, bardak, çatal, sandayle …. tasarımcıların elinden çıkmaktadır. Türkiye’de seri üretim yapan firmalardan bir çoğu kendi bünyelerinde tasarımcı çalıştırmaktadır.

Bu firmalardan bir kaç örnek
Dayanıklı tüketim ürünleri üreten firmalar: Arçelik, Vestel, DemirDöküm, Beko
Küçük Elektrikli Ev Eşyaları üreten firmalar: Arzum, Arçelik, King
Mobilya Firmaları: Nurus, Derin, B&T, Çilek Mobilya, Kolleksiyon
Otomotiv Firmaları: Ford Otosan, MAN, Karsan

Bunun dışında mezunlar tasarım ofislerinde ürün tasarımcısı olarak çalışabilirler.
Tasarım ofislerinden birkaç örnek:
Trio Tasarım, Kilit Taşı, Tasarım Üssü, Orhan Irmak Tasarım, Başak Atalay Tasarım Evi, Nesne Tasarım, UB Studio, Can Yalman Design, Designum…

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün Üniversite adayları için hazırladığı web sitesini incelemenizi ve sitede bulunan sunumu indirip izlemenizi tavsiye ederiz. Sunumun daha küçük halini aşağıda görebilirsiniz.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün tanıtım filmini web sitelerinde izlemeniz mümkün.

Etiketler: ,

“Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Hakkında Merak Edilenler” için 45 Yorum

 1. feyyaz yıldırım diyor ki:

  hangi ünivesiteler yetenek sınavı istiyor?mezun olduktan sonra iş bulm sıkıntısı olur mu?bu sıkıntıyı gören mezunların sayısı fazla mı?maaşları hangi aralıkta değişiyor?

 2. admin diyor ki:

  Hangi üniversitelerin yetenek sınavı ile aldığını en doğru ÖSYM kitapçığından öğrenebilirsin.

  Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencileri aldıkları eğitim sonucunda bir çok yetenek ile donatılmış olarak mezun oluyorlar. Bu sayede bir çok alanda iş bulma olanakları olabiliyor. Dolayısıyla iş bulma sıkıntısı yaşamıyorlar. Ama özellkle belli bir alanda çalışmak istersen diğer mesleklerde olduğu gibi daha fazla eğitmek ve geliştirmek gerekiyor.

 3. ali orhan diyor ki:

  peki bu bölümden mezun olanlar ortalama ne kadar maaşla işe başlıyorlar ve bir şirkette işe başladıktan sonra proje bittikten sonra işleri bitiyor mu o şirkette? ayrıca şirketlerde hangi kademelere kadar çıkabiliyorlar? ve iş bulmak aslanın midesinde mi yoksa artan bir tasarımcı ihtiyacı mı var?

 4. admin diyor ki:

  Yeni mezunların maaşları şirketten şirkete değişiklik gösteriyor.

  Belli bir şirkette çalışan tasarımcılar proje bittiğinde şirketten ayrılmıyorlar. Farklı projeler için çalışmaya devam ediyorlar. Fakat serbest tasarımcılar yani bir şirkete bağlı olmayıp, şirketler ile sadece proje bazlı çalışan tasarımcılar da mevcut.

  Türkiye de henüz gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tasarımcı kullanımı yaygın değil. Fakat tasarımcı ihtiyacı artıyor.

 5. temel fıkraları diyor ki:

  bu oldukça faydalı bilgi için çok teşekkür ediyorum

 6. elçin çoban diyor ki:

  bn daha lise 2. sınıf öğrencisiyim endüstri ürünleri tasarımcısı olmak istiyorum yetenek sınavı için şimdiden çizim yapmaya resim dersleri almaya başladım bu bölümü okumak zor mu sürekli bir şey mi üretmek gerekiyor?

 7. admin diyor ki:

  Merhaba Elçin,

  Eğer mesleğinde iyi olmak istiyorsan her bölüm için çok çalışmak gerekir.
  Endüstri Ürünleri Tasarımcılarının görevi sürekli yeni ürünler tasarlamaktır. Dolayısıyla devamlı bir yaratım sürecinde olurlar.

  Eğer daha fazla bilgi almak istersen bizi arayabilir ya da okumayı istediğin üniversitenin Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile irtibata geçebilirsin.

  Umarız istediğin bölümü kazanırsın.

 8. BUĞRA diyor ki:

  merhaba
  ben buğra, şuan anadolu güzel sanatlar lisesi resim bölümü son sınıf öğrencisiyim… endrüstyel tasarım bölümünü uzun zamandır tercih etmek istiyorum…ancak kafama takılan bir kaç şey var…
  1. bir endrüstyel tasarımcının aldığı ortalama maaş veya eğer oluyorsa tasarım başı ücret rakamsal olarak ne kadardır ortalamada?
  2. ben 5 yıldır resim çiziyorum artık belli bir seviyeye geldiğimi düşünüyorum uluslararası ve şehir çapında derecelererim var… ve yeni sınav sistemine göre de deneme sınavlarında ortalama 270 çekiyorum… sizce yetenek sınavlarına hak kazanmak yada üniversiteyi kazanmak için yeterli olurmu…??????

  şimdiden teşekkürler…

 9. betül diyor ki:

  merhaba ben betül bu yıl öss ile anadolu üniversitesi endüstriyel tasarım bölümünü kazandım puan ile geldim.hazırlık okuyorum yetenegim yok ama yaratıyımdır ama feci kafama cok takıdı yababilirmiyim acaa diye yardımcı olurmusunuz ??lütfennn….

 10. ecem diyor ki:

  merhaba ben ecem, bu yıl anadolu üniversitesi endüstriyel tasarım bölümünü kazandım bu yıl hazırlık okuyorum puan ile girdim ama ileri derecede yenetenegim yok kafam cok karısık acaba yapabilirmiyim yoksa tekrar mı hazırlanıyım? bölümü yakından tanıyan birisi yardımdı edebilrim mi? teşekkürler

 11. admin diyor ki:

  Meslek seçimi önemli bir konu. Bize soru sorarak yardım isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz.
  Fakat bu kadar önemli bir konuyu kısa cümlelerle özetleyerek cevaplamak her zaman doğru bir çözüm olmuyor. Verdiğimiz cevaplar belli bir kişi için doğru yönlendirme yaparken bir başkası tarafından yanlış anlaşılabiliyor.
  Bu yüzden merak ettiğiniz soruları bizi çekinmeden telefon ile arayarak sorabilirsiniz.
  Tasarımcı arkadaşlarımız size ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaklardır.

 12. ecem diyor ki:

  çokk teşşekür ederimm

 13. buğra diyor ki:

  teşekkürler…

 14. AYŞENAZ diyor ki:

  Merhabalar..
  Ben güzel sanatlar fakültesinde okuyorum. Bu sene endüstriyel tasarım bölümünde yandal programına başlamayı düşünüyorum. Alıcağım yandal sertifikasının endstriyel tasarım alanında bana ne kadar katkısı olucağı konusunda bana bilgi verebilirmisiniz?
  Şimdiden teşekkürler..

 15. Berkecan. diyor ki:

  Ben güzel sanatlar lisesinde 2. sınıfta okuyorum.Şuan 3 yıllık resim tecrübem var 2 sene sonra Endüstriyel tasarım bölümüne girmek istiyorum.Şuanki tek korkum 20-30 kişilik kontenjan içine girebilmek

  Nasıl bir calışma prensibi uygulamalıyım?

  Kazanabilmek için ne yapmalıyım kısaca?

  Teşekkürler.

 16. Kubilay diyor ki:

  Merhba.Ben bu sene girmek için bir haylı çabalıyorum ve istiyorum.Ama herkes farklı birşey söylüyor.Eğer yapamiycağım bişeyse hiç hakkımı boş yere harcamim.Benin sormak istediklerim;
  Hangi dersleri görüceğimiz.Ben sözel öğrencisiyim.Geometri,fizik,matematik bunlar benim yapamayacağım şeyler.
  Artık 3 bölümden oluşacakmış sınav.1.yetenek 2.bölüm sınavı.3. mülakat olsa gerek.Şimdi bölüm sınavına nasıl hazırlanırım bunu çok merak ediyorum.
  Kendi çizimlerim gayet iyi.sınava kadar geliştirirm İnşallah.
  Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

 17. oskay diyor ki:

  merhaba, ben sayısal öğrencisiyim. cizimlerime ve yaratıcılığıma güveniyorum. ama aklıma takılan bi kac soru var. birincisi fakülte olup olmadığı cünkü internetten pek fazla bilgi edinemedim. ikinciside yetenek sınavları hakkında bilgi edinmek istiyorum.
  şimdiden teşekkür ederim.

 18. admin diyor ki:

  Merhaba Oskay,

  Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümleri üniversitelerin Mimarlık ya da Güzel Sanatlar Fakülteleri içerisinde yer almakta.
  Bazı üniversiteler yetenek sınavı ile öğrenci alırken bazıları sadece puana bakıp öğrenci kabul edebiliyor.
  Daha detaylı bilgiyi girmek istediğin üniversiteden alman daha doğru olur.

 19. ahmet diyor ki:

  Merhaba ben bu bölümün iş imkanları ve maaş aralığını sormak istiyorum bu şekilde yaklaşmam yanlış ama merak ettim kısaca anlatır mısınız teşekkürler…

 20. Çağla diyor ki:

  Çocukluğumdan beri hep çizimler yapıyorum değişik şeyler tasarlıyorum ve gayet yetenekliyim bu konuda.Ve bu bölümü kazanmak için herşeyi yapıcam :) Gerçekten çok istiyorum bu bölümde okumayı.Sayısal öğrencisiyim.Ama bu sene ygs ve lyslere özel şartlardan dolayı yeterli derecede hazırlanamadım.Sıralamada 80.000′inci oldum :( Sanırım bu sene Anadolu üniversitesi almayacak beni.. :( Ama küçük bir umudum var bu sene sistem değişti, çok daha az kişi girdi sınava.. Belki de.. :) Bu konularda önemli bir bilgisi olan var mı acaba .. ?

 21. Şebnem diyor ki:

  Merhaba ben Şebnem. Merak ettiğim o kadar çok soru varki aklımda. Mezun oldum ve endüstriyel tasarım bölümünü okumak istiyorum sayısal öğrencisiyim özel yetenek sınavıyla giremem puanımla girmem gerekiyor sanırım anadolu üniversitesi puan ile alıyor. 37.000 ile almış en son bnmki de o civarlarda girersem yapabilir miyim acaba? çizim konusunda öyle meslek liselieri gibi bir eğitimim yo ama resimde derece almışlığım vardı. Dekorasyon yapmayı severim ama bu bölümle ilgli çalışma koşulları çalşma olanakları ile ilgili ve şu yetenek sınavları ile ilgli bilgi almak zorundayım.Lütfen yardımcı olur musunuz bana???

 22. admin diyor ki:

  Merhaba,

  Herkese bu yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Ne yazık ki her sorunun cevabını burada uzun uzun vermemiz mümkün değil.

  Kısaca cevaplamak gerekirse.

  Şu anda bünyemizde ODTÜ ve İTÜ mezunu tasarımcılar çalıştırıyoruz. Bu üniversiteler dışındaki diğer üniversiteler hakkında birinci elden bilgiye sahip değiliz. Zira mezun olduğumuz üniversitelerin eğitim kalitesi bile her sene farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden üniversiteler hakkında yorum yapmamız pek doğru olmaz.

  Bunun yanı sıra sınav sistemi ve puanlarda her sene çok değişiklik gösteriyor. Bizim üniversiteye girdiğimiz zaman ile şu anda ki sistem arasında uçurumlar var. Bu yüzden en güncel bilgiyi girmek isteğiniz üniversiteden, okul veya dershanenizde varsa rehber öğretmenlerinizden almanız daha doğru olur.

  Yeni mezun Endüstri Ürünleri Tasarımcıları diğer bölümlerin yeni mezunlarından farklı bir maaş almıyorlar. Maaşlar şirketten şirkete farklılık gösteriyor. Tabi tasarımcının da tecrübesi ve yeteneklerine göre değişiyor.

  Kısa sorularınızı yoğun iş akışımız arasında telefon ile cevaplamamız mümkün olabilir. Bize aşağıdaki numaradan ulaşıp. “Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü hakkında bir sorum olacaktı” derseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 23. yldz diyor ki:

  bn de endüstriel tasarım okumak istiyorum ama ailem bu konuda endişeli maaşın az olduğunu düşünüyolar ama bn bu bölümü çok istiyorum bir çok resim ödülüm vr yetenekliyim ancak ailem bu konuda endişeli iş imkanı ve maaş hakkında bilgi edinmek istiyorum

 24. beyza diyor ki:

  merhaba ben bu sene sınava girdim ve şuanda tercih yapan bir sayısal öğrencisiyim.öncelikle endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin aynı olup olmadığı konusunda bilgi alabilir miyim? bir de eskişehir anadolu üniversitesi endüstriyel tasarım bölümü ösym tercih klavuzunda endüstriyel sanatlar yüksekokulu bünyesinde görülüyor buna rağmen sayısal(mf4) dan alan ve 4 yıllık bir okul puanı da birçok mühendislik puanıyla yarışır durumda olmasına rağmen yüksekokul bünyesinde bulunması kafa karıştırıcı bunun iş hayatında bir dezavantaj yaratıp yaratmadığı hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 25. Gizem diyor ki:

  Merhaba ben sayısal lise son sınıf öğrencisiyim artık ve daha hangi bölümü istediğime karar vermiş değilim mimarlık da aklımda vardı ancak bugün yaptığım ufak bir araştırmada mimarlıkta sosyal bilimlerle ilgili bilgi gerekiyormuş ve ben sosyal bilimlere hiç ilgi duymuyorum.Bu bölümü duymuştum aklımda vardı ve şuan sevdim ancak resimde yetenekli olduğumu düşünmüyorum belki yaratıcılıkta iyiyim.Hani resimde yetenekli olmasam bile bölümde tüm gerekli şeyleri öğretirler mi? Ayrıca size mail ile ulaşabilir miyim? Teşekkürler.

 26. Berna diyor ki:

  ben endüstriyel tasarım öğrenci olarak bu bölümü tercih etcek arkadaşlarıma biraz fikir vermek istiyorum…. öncelikle sabırlı yaratıcı olmalısınız çünkü proje sınavlarımız bizim 5 saat sürüor ve zaman yetmio bazen bu da tamamen odaklanmana sebep oluo yani bölümü sevmeyen öğrenci bunun sabrında olmuo ayrıca kendinizi sürekli yenilemeli piyasayı takip etmeli bi ürün hazırladığınızda yeri geldimi sabır taşı gibi olmalısınız size tavsiyen ingilizceyide iyi bir şekilde öğrenmeniz çünkü bizlerin rakipleri daha çok İtalyada Almayada Amerikada yani dil bilmek şart

 27. tuba diyor ki:

  meraba.ben bu mesleği yeni keşfettim ve şuan tm öğrencisiyim malesef.yine de bu bölümü yurt dışında okumak mantklı mıdır.endüstri mühendisiyle farkı nedir?

 28. Çağatay diyor ki:

  Merhaba, bende yorum yapan bikaç arkadaş gibi Güzel Sanatlar Lisesi’nde son sınıftayım. Bidahaki yıl ya iç mimmarlık yada end. tas. ta olmayı hedefliyorum.Ancak sınırlı üniversite seçeneği var, biz öy öğrencileri için. Hangi iller yetenek sınavıyla alıyo öğrencileri? ayrıca ışık üni. gsf dekanı bu bölümün de yakın zamanda tamamen puan sistemine geçeceği söylentisinden bahsetti vakıf üni. leri dahil. bu durum ne ölçüde doğru?

 29. caneren diyor ki:

  peki birkaç şirkette çalışan tasarımcıların maaşı en fazla nekadar

 30. eda orhan diyor ki:

  mrb bu sene marmara üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümünü kazandım.bölüm hakkında bilgim var fakat eğitim bittikten sonra iş imkanı konusunda sizden bilgi almak istedim.şimdiden teşekkürler…

 31. RomaCoxFort diyor ki:

  Merhaba ,

  Bu Bölüme ilgim ve yaratıcılık hakkındaki yetenegimi malesef çok geç fark ettim.Suan Lise 2 Bitti. 3 ‘ e geçtim.Bölümüm TM.Bu alanda tercih yapmayı istersem eminimki türkiyede okuyamıcam.Tuba Adlı arkadasla aynı problemi yaşıyorum.Yurt dışından bolumu okumak istesem ü burda dez avantajları olurmu yada burda okuyabilme sansım varmı

 32. smyye diyor ki:

  anadolu endüstriyel tasarım bölümünden mezun olanların iş bulma şansı nasıldır

 33. özgeee diyor ki:

  admin ile iletişime geçemezmiyim sormak istediğim şeyler var ve benim için çok önemliii.ben de bu bölümü yazıcam ama sormam gereken çok önemli seyler var.yardımcı olursan çok sevinicem

 34. Özlem diyor ki:

  Merhaba, ben anadolu lisesi 3. sınıf öğrencisiyim. Endüstri ürünleri tasarımı bölümünü İTÜ veya ODTÜ’de okumak istiyorum. Bu üniversiteler ygs ve lys puanının dışında özel yetenek sınavına tabi tutarlar mı bunu merak ediyorum. Ayrıca resme meraklı ve yetenekliyim ama kendimi bu alanda geliştirmedim, bu benim için büyük bi sorun olur mu? Kısaca bu bölüme girmek isteyenler çok yetenekli ve çok yaratıcı mı olmak zorunda ?

 35. EMRE diyor ki:

  Ben endustriyel tasarimdan cok otomobil tasaeimcisi olmak isiltiyorum bu konuda bi bilginiz varmi

 36. özge diyor ki:

  Merhaba, ben makina mühendisliği bölümünde okuyorum.Şubatta diplomamı alacağım. Endüstriyel tasarım alanında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Sizce uygun bir tercih olur mu? Çalışma alanımı çok mu daraltmış olurum?
  Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 37. okan diyor ki:

  ben bu sene ıtu endustrı urunlerı tasarımı bolumunu kazandım.Bende bolumu yapamıyacagım korkusu var:bı de ıs bulma olasılıgı nasıl.Cevaparınız ıcın tesekkurler

 38. Seyit Ahmet diyor ki:

  Merhabalar ben lise 2 sayısal bölümü öğrencisiyim 2 senedir resim kursuna gidiyorum endüstri tasarım bölümü değişmeyen tek hedefim ancak kafama takılan bazı sorular var mesela öss’ de yeterli puan yaptıktan sonra yetenek sınavı varmı varsa hangi üniversitelerde var?
  Bu bölüm için ille de sayısal mı olması gerekiyor? birde yetenek sınavları kaç bölümden ve nasıl oluyor? şimdiden teşekkürler…

 39. serdar diyor ki:

  merhaba ben serdar endüstiri tasarım özel yetenek sınav soruları nasılsorulardır

 40. canon eos 600d kit diyor ki:

  Eşsiz Başlık)) benim için çok ilginç))

 41. emre diyor ki:

  mereba ben emre diger bir kaç arkadaşgibi güzel sanatlar lisesi 3sınıfta okuyorum.5 yıllık bir resim tecrübem var.kûçüklûgûmden beri endûsturiyel tasarım bôlúmûnú istiyorum yetenek sinavi hakkiînda ne tûr sorular’konular soruyorlar merak ediyorm şmdiden teşekkúr ederim

 42. idil diyor ki:

  Merhaba benim adım idil ve 11 yaşındayım. Büyüyünce endüstriyel tasarımcı olmak istiyorum. Çünkü kendimi yaratıcı buluyorum ve yeni, farklı fikirler bulmak bana eğlenceli geliyor. Bana endüstriyel tasarımcı olmayı önerir misiniz?

 43. tuba diyor ki:

  merhaba ..
  ben lise son sınıf öğrencisiyim. sınava hazırlanıyorum fakat sayısal alandaki meslekleri kendime uygun bulmadım .endüstri ürünleri tasarımı bölümünü istiyorum .çizime yeteneğim var fakat eğitimim yok. eğer bir sene boyunca eğtim alsam yetenek sınavını kazanma şansım nedir ? ve sınavlar çok mu zor oluyor?

 44. gözde diyor ki:

  gazi üniversitesi en tas bölümü yetenekle mi puanla mı alıyor

 45. İnci diyor ki:

  Merhaba , Şuan lise 1 öğrencisiyim özel bi fen lisesine gidiyorum fakat bu bölümü en başından beri istiyordum, sonuna kadar kararımın değişmiceğini düşünüyorum bu nedenle fen lisesinden anadoluya geçmem benim için dahamı iyi olur gelicek ek puanın düşmesini istemiyorum. ve okumayı düşündüğüm üniversiteler sadece ODTÜ ve İTÜ 1 senedir çizim kurslarına gidiyorum ve her yaz ingilizce gelişim kurslarına gidiyorum küçük bir fikir verirseniz sevinirim, teşekkürler..

Yorum Yapın